Parodos anotacija

Prakartėlių atsiradimas siejamas su šv. Pranciškaus vardu. 1223 m. šv. Pranciškus pasiryžo Kalėdas švęsti ypatingai. Pasikvietęs globėją matininką Giovani Vellitą iš Greccio miesto, paprašė jo įrengti miške prie vienuolyno urvą, tenai pastatyti prakartėlę, pridėti šieno, atvesti jautį ir asilą. Viską paruošti taip, kaip buvo Betliejaus kūtelėje Jėzui gimstant. Žmonės, išgirdę apie nepaprastą reginį, pradėjo plūsti iš visos apylinkės, rankose nešini uždegtomis žvakėmis. Prakartėle pasinaudota altoriaus vietoje ir ant jos buvo aukojamos šv. Mišios. 1283 m. Arnulfas di Cambio iš marmuro iškalė pirmąją mūsų dienas pasiekusią prakartėlę. Jų gamyba suklestėjo Neapolyje XV a. ir paplito visoje Europoje. Lietuvoje prakartėlių įrengimo tradicija prigijo kartu su krikščionybe.

Rokiškio krašto muziejuje nuo 1998 m. Kalėdų kasmet rengiamos respublikinės prakartėlių parodos. Jų organizavimo idėją pasiūlė italų dailininkas, verslininkas ir mecenatas Angelo Frosio, su Rokiškio krašto muziejumi bendradarbiaujantis nuo 1994 metų.

Prakartėlių parodų dalyviai yra labai įvairūs žmonės: garsūs tautodailininkai, moksleiviai, darželinukai, pensininkai. Labai įdomu, kad prakartėles kuria ištisos šeimos. Kadangi labai platus dalyvių ratas, tai ir medžiagos panaudojamos pačios įvairiausios: medis, molis, šiaudai, pakulos, medžio žievė, linas, popierius, džiovinti augalai…

Šios parodos padeda kaupti bene vienintelę Lietuvoje kolekciją, kurioje yra jau per 100 prakartėlių, kurios eksponuojamos muziejaus kluone ir jas lankytojai gali pamatyti ištisus metus.

2015 m. XV respublikinėje prakartėlių parodoje Rokiškio krašto muziejuje dalyvauja 40 autorių iš 14 rajonų. Į parodą darbus atvežė garsūs medžio drožėjai: Saulius Lampickas (Alytus), Pranas Petronis (Anykščiai), Vytautas Jackūnas (Pasvalys), Gintautas Akstinas (Druskininkai), Valentas Butkus (Ukmergė), Vitas Vasiliauskas (Vilkaviškio r.). Minėti meistrai yra daugkartiniai šių parodų dalyviai. Ne vienas jų yra pelnęs laureato vardą ir prestižinėse respublikinėse Liongino Šepkos konkursinėse parodose. Šalia patyrusių medžio meistrų eksponuojama ir antrąkart dalyvaujančio jauno drožėjo iš Panevėžio Raimundo Trėjos prakartėlė. Malonu paminėti pirmąkart dalyvaujančius medžio meistrus. Tai Arūnas Grušas (Pasvalys), rokiškėnas Robertas Žaliukas, Vytautas Rauktys (Šilutė), sukūręs Rusnės krašto žvejų vestuvinį sietyną-prakartėlę bei Raimundas Pupeikis iš Zarasų. Pirmą kartą dalyvaujanti Julija Šlajienė (Jonava) sukūrė prakartėlę-sodą iš šiaudų. Eksponuojamos keraminės prakartėlės, taip pat sukurtos iš šieno, kartono, tekstilės, akmenukų. Prakartėlių parodų senbuvė Julija Šarkauskienė iš Rokiškio dalyvauja jau dvyliktą kartą. Su prakartėlių parodomis suaugo Kauno r. Garliavos Juozo Lukšos gimnazijos tautodailės būrelio kūrėjai, vadovaujami mokytojos Alinos Vitkauskienės. Mokytoja Jovita Paukštytė iš Utenos, vadovaujanti keramikos būreliui, ne tik ugdo jaunus žmones, bet ir skatina dalyvauti šioje parodoje.

 

Parodą parengė direktoriaus pavaduotoja Dalia Kiukienė, virtualioje erdvėje įgyvendino muziejininkė-skaitmenintoja Jolita Jurevičienė.