Parodos anotacija

Rokiškio krašto muziejuje nuo 1998 m. Kalėdų rengiamos respublikinės prakartėlių parodos. Jų organizavimo idėją pasiūlė italų dailininkas, verslininkas ir mecenatas Angelo Frosio, su Rokiškio krašto muziejumi bendradarbiaujantis nuo 1994 m. Tai buvo visai nauja idėja, todėl muziejininkams teko nemažai pasistengti, kad ji virstų tikrove.

Prakartėlių parodų dalyviai yra labai įvairūs žmonės: garsūs tautodailininkai, moksleiviai, darželinukai, pensininkai ir kt. Labai įdomus šių parodų bruožas yra tai, kad prakartėles kuria ištisos šeimos, klasės ar kiti kolektyvai. Kadangi labai platus dalyvių ratas, tai ir medžiagos panaudojamos pačios įvairiausios: medis, molis, šiaudai, pakulos, medžio žievė, linas, popierius, džiovinti augalai ir kt.

Prakartėlių kūrėjai pasižymi lakia fantazija ir didele išmone. Yra meistrų, kurie dalyvavo beveik visose parodose. Kiekvienais metais jie nustebina ieškojimais ir bandymais kitaip pažvelgti į Kristaus gimimą. Prakartėles jie kuria iš įvairiausių medžiagų ir įvairia maniera. Vieni jas drožia iš medžio arba lipdo iš molio, detaliai vaizduodami personažus, kiti kuria labai apibendrintas figūras, nesileisdami į tikroviškumo paieškas. Kai kurie autoriai stengiasi atkurti Kristaus gimimo laikmečiui būdingas detales. Yra tokių autorių, kurie Kristaus gimimo prakartėlę perkelia į etnografinės Lietuvos kaimo trobą.

Šios parodos padeda kaupti bene vienintelę Lietuvoje prakartėlių kolekciją. Jau turime per 100 prakartėlių, kurios eksponuojamos muziejaus kluone ir jas lankytojai gali pamatyti ištisus metus.

 

Parodą parengė direktoriaus pavaduotoja Dalia Kiukienė, virtualioje erdvėje įgyvendino muziejininkė-skaitmenintoja Jolita Jurevičienė.