Parodos anotacija

Bronislovas Stanislovas Milaknis gimė 1915 m. gegužės 28 d. Rygoje. Jo tėvas Jonas Milaknis kilęs iš Čeičių kaimo (Juodupės sen.), o motina Ona Maciūnaitė gimė Jurkupių kaime (Panemunėlio sen.). Šioje šeimoje augo 4 vaikai. Būsimasis drožėjas lankė Aleknų pradžios mokyklą, tačiau mokslai jo netraukė, labiau rūpėjo ūkio darbai. Dar vaikas būdamas ėmė ganyti gyvulius. Jau tada jautė poreikį piešti, lipdyti. Piemenaudamas ėmėsi kūrybos. Iš pradžių pradėjo lipdyti figūrėles iš molio. Jos turėjo didelį pasisekimą tarp kitų vaikų. Aišku, molinės figūrėlės nebuvo labai patvarios, todėl piemenukas nutarė pabandyti drožti iš medžio. Mėgstamiausios figūrėlės – įvairūs paukšteliai, lėktuvėliai. Jaunystėje Bronislovas tarnavo pas Latvijos ūkininkus, todėl drožimui likdavo tik trumpos valandėlės.

1943 m. jis vedė Emiliją Deksnytę, 1946 m. šeima susilaukė sūnaus Vidmanto. Pokario metais Bronislovui teko slapstytis, vėliau jis dirbo Juodupėje (Rokiškio r.) „Nemuno“ vilnonių audinių fabrike audėju, Vyžuonos girininkijoje miško kirtėju, kolūkio darbininku. Mirus žmonai, persikėlė gyventi į Rokiškį.

Prie kūrybos B. Milaknis sugrįžo jau brandžiame amžiuje. Ėmėsi drožti ne tik paukštelius ir gyvūnus, bet ir žmonių figūras. Iš pradžių drožiant nepavykdavo gerai apskaičiuoti, todėl skulptūros galva būdavo didelė, o kojos per trumpos arba atvirkščiai. Tačiau greitai atėjo įgudimas.

XX a. 7 deš. apie kūrėją sužinojo Rokiškio krašto muziejaus darbuotojai. Jie pakvietė meistrą su savo drožiniais į parodą. Iš šios parodos jo kūrinių atrinko parodai Vilniuje. Ten susilaukė didelio susidomėjimo ir niekam nežinomo kuklaus menininko drožiniai pateko į visasąjunginę parodą Maskvoje.

Kūrybos pradžioje B. Milaknis skulptūras dažniausiai palikdavo lygias arba su nežymiais įbrėžimais. Vėliau labai pamėgo skulptūros paviršių padengti smulkiu ornamentu. Tai suteikė skulptūroms išraiškingumo ir gyvumo. B. Milaknio dėmesį traukė istorinės, literatūrinės, kasdieninio gyvenimo temos. Visa, ką išdrožė, B. Milaknis matė savo vaizduotėje, niekada nedarė jokių eskizų.

Virtualioje parodoje publikuojama dalis Rokiškio krašto muziejuje saugomos Bronislovo Stanislovo Milaknio medžio drožinių kolekcijos. Ši kolekcija sukaupta 1969–1988 metais. Joje – 119 kūrinių. Drožėjui įkvėpimo šaltinis buvo perskaitytų knygų sukelti įspūdžiai. Vienas labiausiai pavykusių darbų – tai Robinzonas Kruzas ir Penktadienis.

Meistras labai žavėjosi ispanų rašytojo Servanteso „Don Kichoto“ personažais. Jis išdrožė net keletą Don Kichoto ir Sančos Pansos variantų.

Prisimename tą laikotarpį, kai Kauno “Žalgiris” ir jo pergalės tuometinėje Sovietų Sąjungoje kėlė lietuviams nepaprastą euforiją ir pasididžiavimo jausmus. B. Milakniui irgi labai patiko krepšininkai, todėl išdrožė ir jų figūras. Pamėgti jo herojai buvo muzikantai, dainininkai, teatralai.

Sakralinės tematikos kūrinių Rokiškio krašto muziejaus kolekcijoje nėra. B. Milaknis prisimena, kad žmonių paprašytas darė kryžius, kurie buvo vežami ir statomi Kryžių kalne. Visa, ką išdrožė, B. Milaknis matė savo vaizduotėje, niekada nedarė jokių eskizų. Pasirenkamai medienai daug reikšmės neteikė. Daugiausia darbų sukūrė iš liepos ir blindės. Beržo nemėgo, nes juoduoja ir labai skyla. Bronislovas naudojo paprasčiausius įrankius: kirvį, peilį ir kaltelius. Minint autoriaus 90-metį, 2005 m. muziejuje buvo surengta didelė personalinė paroda, pristatyta muziejininkų perengta ir išleista knyga apie drožėjo kūrybą.